Magyar néptánc 

 

A magyar néptánc a magyar népművészet egyik ága, ének- vagy hangszerkísérettel előadott ritmikus mozdulatsor. Ezek dialektusonként változó lépésekkel rendelkeznek, minden dialektusban, azaz minden területen más stílusúvá válnak.Azonban az alaplépések általánosságban megegyeznek.

Története

Európa és ezen belül Magyarország legkorábbi néptáncai a középkorban kialakult körtáncok voltak   később a 17. és 19. században  a magyar néptánc szabályozott egyéni és páros formái is megjelentek

A tánctípusok közül a botoló, a legényes és a karikázó a régebbi, míg például a csárdás és a verbunkos az újabb táncstílust képviseli.

A 17. század folyamán a körtáncok a fejedelmi udvarokban, a nemesi társadalomban, a polgárság és a parasztság körében egyaránt elterjedtek voltak. A ma már csak karikázóként ismertek a magyar nép táncaiban (melyet általában nők táncolnak/ táncoltak és a mozdulatsorokat  énekszóval kísérik / kísérték.

Majd a század folyamán megjelent a páros táncok új dimenzióját jelentő zárt összefogódzású páros tánc (forgós és forgatós táncok)  ezt az új dimenziójú táncot erősen vallásos írok "tapogatós táncnak " nevezték. 

18-19. század: A korszakra jellemző, az ugrós páros táncok kialakulása, valamint az úgynevezett pásztortánc megjelenése.

A táncok dialektusonként mások és mások, ahogy már említettük, és ezeket különböző stílusuk miatt különbözően is nevezzük, (ezek az ún. táncdialektusok) attól függően milyen tájegységen jellemző (pl.: Rábaköz, Dunántúl, Kalocsa, Moldva...)- ezekhez a dialektusonként változó táncokhoz különböző viselet is társul.

Táncházak: 

A magyar néptánc fontos részeit képviselik a közösséget összekovácsoló táncházak. Itt több Táncegyüttes tagjai illetve generációk táncolhatnak együtt és mutathatják meg egymásnak "mit tudnak". Ezeken az összejöveteleken zenekarok játszanak igény szerint különböző népzenéket.

Táncegyüttesek Magyarországon: 

Magyarországon sok fajta egyesületel, együttessel találkozhatunk.Ugyanis vannak olyanok ahol óvodásokat foglalkoztatnak és tanítanak, vannak ahol általános iskolás gyerekeket, ezen kívül pedig még ifjúsági, felnőtt és senior együttesekkel is találkozhatunk, attól függően hol milyen korosztály táncol. 

"Ha táncolsz, élsz...ha élsz, táncolsz."

 

                                       (Heidi Groskreutz)

 

Néptánc