Akrobatikus rock and roll

Akrobatikus rock and roll

Az akrobatikus rock & roll már inkább sport, mint tánc. Ennél a zeneiség visszaszorul, a lényeg inkább az akrobatika és a párok, formációk összehangolt szinkron kéz- és lábmunkája. Ezt a táncot koreográfiára táncolják, szemben a hagyományos rock & roll tánc irányzatokkal.

A rock and roll több műfaj keveredéséből született. A rhythm and blues, a rockabilly és a western swing elemeiből forrt ki az 1940-es évek végén, hogy azután az 1950 - es években viharos sebességgel hódítsa meg egész Amerikát majd nemsokára átterjedjen Európába is.

A rock and roll mint tánc a boogie-woogie, a Lindy Hop és a swing elemeiből alakult ki és hamar igen népszerűvé vált a fiatalok körében. A szabadidős szórakozás mellett a tánc az idők során teljesítménysporttá is fejlődött, melyben ma már helyi, nemzeti és nemzetközi bajnokságokat is rendeznek. A svájci René Sagarra hozta át Németországba a 70-es évek elején a rock'n'rollt, az arra jellemző ugrálóslépéssel, az első rock and roll verseny megrendezése is erre az időre tehető. Az első rock and roll szövetséget, a Német Rock'n'Roll Szövetséget (DRRV) 1975.12.13-án alapították. Ma a sportág nemzetközi munkáját a World Rock And Roll Confederation (WRRC) irányítja, melynek alapító szerződését 1983. november 3-án írták alá. A WRRC 1994 óta az International Dance Sport Federation (IDSF) tagja, amely pedig 1997-ben lett a Nemzetközi Olimpiai Bizottság tagja. A WRRC mára már több mint 30 tagot számlál, melyek között az egyik legeredményesebb nemzet Magyarország. Magyarországon az akrobatikus rock and roll a Magyar Táncsport Szakszövetség (MTaSZ) egyik szakága. Ennek a szakágnak összesen 28 egyesület tagja.

Napjainkban az akrobatikus rock and roll-t párban vagy formációban táncolják. Formációban lehet kisformációban (6 fő) illetve nagyformációban (12/16 fő) táncolni.  Magyarországon a párok hat kategóriában (children, serdülő, junior, felnőtt C, felnőtt B, felnőtt A)  versenyezhetnek. Akrobatikus elemek végrehajtása junior és felnőtt kategóriában engedélyezett.  A legmagasabb szintű akrobatikus elemek, például szaltók végrehajtása felnőtt A kategóriában engedélyezett. Formációk számára 10 kategóriában (children kisformáció, children nagyformáció, serdülő kisformáció, serdülő nagyformáció, junior kisformáció, junior nagyformáció, felnőtt kisformáció, felnőtt nemzeti kisformáció, felnőtt nemzetközi nagyformáció, felnőtt nemzeti nagyformáció) rendeznek versenyeket. Akrobatikus elemek végrehajtása csak a felnőtt kategóriákban engedélyezett. Magyarországon rendeznek területi és országos versenyeket. A területi versenyek alapján területi ranglistát hoznak létre, amelyről az első 5 helyezett kvalifikál az országos versenyekre. Nemzetközi versenyeken a párok serdülő, junior illetve felnőtt kategóriában versenyeznek, a formációk pedig felnőtt és junior nagyformációs kategóriákban.

Az utóbbi pár évben a magyar párok és formációk nagyon sikeresen szerepeltek. 2014-ben világbajnok lett a Musztáng SE Invictus nevű felnőtt lányformációs csapata Grazban. A Rock and Magic SE Party girls nevű junior lányformációja 2013-ban és 2014-ben is világbajnok lett.  A junior párosok között szintén világbajnok lett 2014-ben Király Ádám és Czetl Fanni.

Videók:

Invictus: https://www.youtube.com/watch?v=1kRj_OdtoRk

Party girls: https://www.youtube.com/watch?v=3hqtVXKtsyk

Király Ádám. Czetl Fanni: https://www.youtube.com/watch?v=eRrXt3JXLEg

Felnőtt A kategória: https://www.youtube.com/watch?v=ur0wzQe7hMA