Hip-hop és street dance

Hip-hop:

A hip-hop és a street dance rengeteg közös vonással bír. A hip-hop azonban mindig zenére zajlik, a zene és a tánc közös kultúra részeként párhuzamosan fejlődött.

Rengeteg stílust foglal magába ez a műfaj,

Pl.:

-breaking= breakdance (amerikai, afrika és puerto ricoi fiatalok kezdték el táncolni New Yorkban az 1980-as évek elején)

-locking= style of funk dance (annyit jelent, hogy a gyors mozdulatok után egy-egy pozíciót rövid ideig megtartanak /”lefagyasztják” azt és utána ugyanolyan ütemben folytatják a táncot, mint előtte)

-popping= pl.: a robot mozgás és a hullámzás, melyet a zene ütemére kell végezni (Californiából származik)

Ez a három stílus az 1970-es években jött létre, híres tánccsoportok által. Egy TV show és az 1980-as évek filmjei, mint például a Breakin’, a Beat Street és a Wild Style bemutatta ezeknek a tánccsoportoknak a különféle táncstílusait, így ez az egész egy ’mainstream’ pozíciót adott a hip-hopnak.

A táncipar egy reklámmal reagált erre, a hip-hop egy „stúdió-alapú” verziójával és a jazz a hip-hop által befolyásolt fajtájával, amit jazz-funknak nevezünk. A klasszikusan képzett táncosok fejlesztették ezeket a stúdió stílusú táncokat, annak érdekében, hogy koreográfiákat hozzanak létre a hip-hopból, amit csak az utcán csináltak. Ennek következtében a hip-hopot egyaránt táncolták a stúdiókban és kültéri helyeken is.

A hip-hop reklámozása folytatódott az 1990 és a 2000-es években rengeteg másik TV show-val és filmekkel: The Grind, Planet B-Boy, Rize, StreetDance 3D, Step Up. Ezeknek köszönhetően a hip-hop elterjedt Amerikán kívül is, ez pedig lehetőséget adott, hogy világszerte versenyeket rendezzenek.

Európában rengeteg nemzetközi hip-hop versenyt tartanak: UK B-Boy Championship, Juste Debout, EuroBattle. Ausztráliában team-based versenyeket tartanak (csapatversenyek): World Supremacy Battlegrounds, Japánban pedig ’two-on-two’ versenyeket: World Dance Colosseum.

2004-ben Safi Thomas létrehozta a Hip-Hop Dance Conservatory-t (HHDC) New Yorkban, amivel az volt a célja, hogy széleskörű oktatást nyújtson a hip-hop táncosok számára. A HHDC táncórákat biztosít (breaking, freestyle, locking) és elméleti oktatást is például táncelmélet, fiziológia, kineziológia.

 

„Tánc közben varázslat vesz körül. Minden összeáll. A világot pedig harmónia uralja. És egyetlen tökéletes pillanatig minden porcikáddal azt érzed, hogy élsz. De ahhoz, hogy táncosként megélj, olyan dolgokon kell keresztül menned, amik már nem tűnnek annyira varázslatosnak”-Step up: All in

 

Street dance:

A név eredetét talán így lehetne a legjobban megfogalmazni: Nemzetközi tánc. Itt nem számít a származás, nem számít ki melyik országból jött, csak az, hogy mit hoz létre.

Ez egy új lehetőséget biztosított a feltörekvő, amatőr táncosoknak, akiknek esetleg nem volt megfelelő anyagi háttere, így művelői kikerültek a stúdiókból az utcákra.

Hogy hol találjuk meg a tánc eme ágazatát? Erre talán a legjobb válasz egy angol kifejezés: outside. A Street dance mindenhol jelen van, az utcákon, a parkokban, az iskolákban, a bulikban.

És hogy miért van ott ennyi helyen ez a tánc? Azért, mert sokszor véletlenszerűek, de a spontaneitás mellett igenis mondanivalójuk van, gyakran szociális jellegűek.

„A tánc kapocs”- ösztönzi az együttműködést és kapcsolatot teremt, kapcsolatot táncos és táncos, illetve táncos és néző között.

A táncosok nemzeti kultúrájuk képviselői. Pl: breaktánc- New York; Melbourn Shuffle- Melbourn.